Strona głównadom

Odbiór mieszkania od developera- na co zwrócić uwagę

Data: 2020-08-27, Data edycji: 2021-02-20

Odbiory mieszkań to ostatnia procedura, jaką musimy przejść w sytuacji, gdy zakupiliśmy mieszkanie od developera. Jej celem jest sprawdzenie, czy lokal został wykonany zgodnie ze sztuką oraz czy jest wolny od usterek i niedociągnięć, a także czy trzyma ustalony w umowie zakupu standard. To także ostatni moment na zgłoszenie naszych uwag, ponieważ po podpisaniu dokumentów związanych z odbiorem mieszkania nie będziemy mogli oczekiwać od developera żadnych napraw ani poprawek. Jest to więc ważne wydarzenie, które istotnie wpływa na późniejszą jakość korzystania z zakupionej nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?


Protokół odbioru mieszkania jest kluczowym dokumentem, jeżeli planujemy egzekwować od dewelopera naprawy znalezionych usterek. Powinien więc zostać wypełniony bardzo dokładnie, a samo mieszkanie również należy obejrzeć i sprawdzić z należytą ostrożnością. Dobrym pomysłem jest przyniesienie ze sobą podstawowych narzędzi, takich jak miarka czy poziomica, które pomogą nam ewentualnie spostrzec i udowodnić niedociągnięcia. Każdy punkt, jaki wpiszemy do protokołu, musi zostać naprawiony po zatwierdzeniu dokumentów przez obie strony.
Oglądając mieszkanie, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy podłoga, sufit i ściany trzymają poziom, czy okna i drzwi zostały właściwie zamontowane, a także jak wygląda stan armatury i urządzeń sanitarnych, jeżeli takie również znajdują się w oglądanym lokalu.

Kogo poprosić o pomoc przy odbiorze mieszkania?


Odbiór mieszkania od dewelopera to wbrew pozorom nie taki prosty proces. Jeżeli obawiamy się, że sami nie zdołamy poprawnie zidentyfikować wszystkich usterek i nieprawidłowości, warto poprosić kogoś o pomoc lub zdecydować się na profesjonalne wsparcie przy wypełnianiu dokumentów i oględzinach. Dzięki temu nie ryzykujemy, że jakiś element umknie naszej uwadze, a dodatkowo nie będziemy czuli się osamotnieni i słabsi w kontakcie z developerem.

Przeczytaj również:

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej pompy ciepła O czym należy pamiętać i co szczególnie wziąć pod uwagę.